Showing all 3 resultsSorted by latest
Nema 17 Stepper Motor 17Ncm 2-Phase 42x23mm
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
22,00 € – 30,00 €Price range: 22,00 € through 30,00 €
Stepper Motor 17HS24-2104S Nema 17 High Torque 65N.cm 2.1A 1.8° Bipolar 4-Wire
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 Degree |
| Phase | 2 |
| Model Number | 17HS24-2104S |
| Holding Torque | 65 N.cm |
| Current / Phase | 2.1 A |
| Type | HYBRID |
| Certification | None |
| Length | 60 mm |
| Step Angle Accuracy | ±5% (When no loading and full step) |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Inductance Accuracy | ±20% |
| Insulation Resistance | 100 ohm Min 500VDC |
| Dielectric Strength | 500VAC for one minute |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max (450g load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max (450g load) |
| Lead Wire | 4 |
| is_customized | Yes |
NEMA 8 Stepper Motor 4-Wire Dual Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 5 oz |
|---|---|
| Dimensions | 5 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 20HS2806A4/20HS2806B4/20HS2802A4 |
| Holding Torque | 1.4N.cm |
| Current / Phase | 0.6A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CE |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50 degree |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Body length | 28mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 8, 20mm |
| Application | CNC Industrial Machinery |
| Shape | square |
| is_customized | Yes |





