Showing all 10 resultsSorted by latest
Nema23 Stepper Motor 57J1841-420-SX for CNC & 3D Printers
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
NEMA23 4-Wire Stepper Motor 3.2N.m 112mm 1.8°
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
High Performance Nema23 Stepper Motor 2-Phase 3.2 N.m 1.8° 112mm Body 8mm Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ce |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | Stepper Motor 57HS11242A4D8EP-11 |
| Holding Torque | 3.2 N.m |
| Current / Phase | 4.2A |
| Type | HYBRID |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50Celsius |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Temperature Rise | 80Celsius Max |
| Length of body | 112mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 57mm |
| Application | Industrial Machinery |
| Shape | square |
Nema23 Stepper Motor 57BYG250C for CNC, 3D Printer & Engraving Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
34,00 €
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 57BYG250C |
| Holding Torque | 1.8N |
| Current / Phase | 3A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CE |
| Feature 1 | High Torque |
| Feature 2 | Nema 23 Stepper Motor |
| Feature 3 | 4-Lead 57 Motors |
| Feature 4 | 1.8N.m |
| Feature 5 | 3D Printer CNC Milling Engraving Machine Accessories |
High-Torque Nema23 Stepper Motor for Embroidery Machines – 1.2N.M to 2.8N.M
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
31,00 € – 53,00 €Price range: 31,00 € through 53,00 €
NEMA23 1.3N.m 4-Wire Stepper Motor 56mm Dual Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ROHS |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 57HS5630B4K-M5 |
| Holding Torque | 1.3N.m |
| Current / Phase | 3A |
| Type | HYBRID |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Ambient Temperature | -20~+50 degree |
| Body length | 56MM |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 48mm |
NEMA23 Closed Loop Stepper Motor Kit with Brake & HBS57 Driver (2.2N)
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
89,00 €
Nema23 57 Stepper Motor 3A 270Oz-in for CNC Router & Milling Machine
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
70,00 € – 122,00 €Price range: 70,00 € through 122,00 €
Nema23 57 Closed Loop Stepper Motor with Encoder – 1.5Nm, 2.2Nm, 3Nm – Hybrid Servo DC Motor with Brake Driver Kit
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
90,00 € – 751,00 €Price range: 90,00 € through 751,00 €





