Showing 1–10 of 13 resultsSorted by latest
NEMA17 Stepper Motor 30mm – DyzeXtruder Compatible 1.8° Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
57BYGH51 57BYG51 Stepper Motor 57mm 2A 0.8NM with 8×40mm Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
17 Gear Reducer Stepper Motor 42BYGHW609 for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
High Performance Nema23 Stepper Motor 2-Phase 3.2 N.m 1.8° 112mm Body 8mm Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ce |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | Stepper Motor 57HS11242A4D8EP-11 |
| Holding Torque | 3.2 N.m |
| Current / Phase | 4.2A |
| Type | HYBRID |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50Celsius |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Temperature Rise | 80Celsius Max |
| Length of body | 112mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 57mm |
| Application | Industrial Machinery |
| Shape | square |
NEMA23 1.3N.m 4-Wire Stepper Motor 56mm Dual Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ROHS |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 57HS5630B4K-M5 |
| Holding Torque | 1.3N.m |
| Current / Phase | 3A |
| Type | HYBRID |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Ambient Temperature | -20~+50 degree |
| Body length | 56MM |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 48mm |
57BYG250B Nema 23 Stepper Motor with Brake – 1.2N.m Torque, 8mm Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
45,00 € – 53,00 €Price range: 45,00 € through 53,00 €
Nema 14 Stepper Motor 40Ncm 1.5A for CNC & Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
29,00 € – 32,00 €Price range: 29,00 € through 32,00 €
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 deg |
| Phase | 2 |
| Model Number | 14HS20-1504S |
| Holding Torque | 40Ncm(56.7oz-in) |
| Current / Phase | 1.5A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CE |
| Size | 35*35*52mm |
| Shaft Diameter | 5mm |
| Shaft Length | 24mm |
| Shaft Type | D cut |
| D-cut Length | 15mm |
| Number of Leads | 4 |
| Lead Length | 400mm |
| Inductance | 3.0mH ± 20%(1KHz) |
| Rotor inertia | 54 g-cm2 |
| Application | 3D printers, Reprap project, CNC machine…. |
| Warranty | 1 Year |
Nema17 Stepper Motor 2-Phase 4-Wire for CNC & 3D Printer
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
21,00 € – 94,00 €Price range: 21,00 € through 94,00 €
NEMA23 Closed Loop Stepper Motor Kit with Brake & HBS57 Driver (2.2N)
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
89,00 €
Load more products
Loading...





