Showing 1–10 of 15 resultsSorted by latest
NEMA17 Stepper Motor 30mm – DyzeXtruder Compatible 1.8° Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Embroidery Machine Color Changing Motor (High & Low Speed)
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
81,00 € – 83,00 €Price range: 81,00 € through 83,00 €
High Performance Nema23 Stepper Motor 2-Phase 3.2 N.m 1.8° 112mm Body 8mm Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ce |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | Stepper Motor 57HS11242A4D8EP-11 |
| Holding Torque | 3.2 N.m |
| Current / Phase | 4.2A |
| Type | HYBRID |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50Celsius |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Temperature Rise | 80Celsius Max |
| Length of body | 112mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 57mm |
| Application | Industrial Machinery |
| Shape | square |
NEMA23 1.3N.m 4-Wire Stepper Motor 56mm Dual Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ROHS |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 57HS5630B4K-M5 |
| Holding Torque | 1.3N.m |
| Current / Phase | 3A |
| Type | HYBRID |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Ambient Temperature | -20~+50 degree |
| Body length | 56MM |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 48mm |
JKM Nema 14 Stepper Motor 0.9° 0.425A 4-Wire for Embroidery & 3D Printers
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Nema17 Stepper Motor 2-Phase 4-Wire for CNC & 3D Printer
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
21,00 € – 93,00 €Price range: 21,00 € through 93,00 €
NEMA 8 Stepper Motor 1.8° 4-Lead 0.6A for CNC, 3D Printer & Robots
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
22,00 € – 27,00 €Price range: 22,00 € through 27,00 €
Nema 17 Stepper Motor 39mm 1.5A 45Ncm with Cable & Connector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
29,00 € – 69,00 €Price range: 29,00 € through 69,00 €
| Weight | 12 oz |
|---|---|
| Dimensions | 8 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ROHS |
| Step Angle(degrees) | 1.8 deg |
| Phase | 2 |
| Model Number | 17HS15-1504S-X1 |
| Holding Torque | 45Ncm (63.74oz.in) |
| Current / Phase | 1.5A |
| Type | Hybrid |
| Size | 42 x 42x 39mm |
| Shaft shape | D-cut |
| Shaft Diameter | 5mm |
| Phase Resistance | 2.3ohms |
| Inductance | 4.4mH ± 20%(1KHz) |
| Number of Lead | 4 |
| Cable | 1m 4 wires w/ connector |
| Application | 3D printers,CNC and robotics applications |
| Rotor Inertia | 54g-cm2 |
NEMA 11 28mm Stepper Motor with 24V Brake – JL28STH51-0674B-BZ
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
77,00 €
| Weight | 8 oz |
|---|---|
| Dimensions | 9 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | JL28STH51-0674B-BZ |
| Holding Torque | 0.12NM |
| Gear Ratio | 100:1 |
| Current / Phase | 0.67A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CCC |
| Rated voltage | 6.16V DC |
| Detent Torque | 8mN.m |
| Phase Resistance | 9.2ohm±10percent (At 20℃) |
| Phase Inductance | 7.2mH±20% |
| Rotor Inertia | 18g.cm² |
| Net weight of motor | 0.2kg |
| Insulation Resistance | 100MΩmin.(500V DC) |
| Insulation class | Class B |
Load more products
Loading...





