Showing all 6 resultsSorted by latest
57BYGH51 57BYG51 Stepper Motor 57mm 2A 0.8NM with 8×40mm Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
NEMA23 4-Wire Stepper Motor 3.2N.m 112mm 1.8°
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
57HBP56AL4 Stepper Motor 1.2NM 3A – 56MM Hybrid 2-Phase 4-Wire Motor
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
High Performance Nema23 Stepper Motor 2-Phase 3.2 N.m 1.8° 112mm Body 8mm Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 15 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | ce |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | Stepper Motor 57HS11242A4D8EP-11 |
| Holding Torque | 3.2 N.m |
| Current / Phase | 4.2A |
| Type | HYBRID |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50Celsius |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Temperature Rise | 80Celsius Max |
| Length of body | 112mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 23, 57mm |
| Application | Industrial Machinery |
| Shape | square |
57BYG250B Nema 23 Stepper Motor with Brake – 1.2N.m Torque, 8mm Shaft
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
44,00 € – 53,00 €Price range: 44,00 € through 53,00 €
Nema 17 Stepper Gear Motor for 3D Printer & CNC Router
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
60,00 € – 68,00 €Price range: 60,00 € through 68,00 €
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 8 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Model Number | 42BYG2-76-8-3.7G 14G |
| Current / Phase | 1.5A |
| Certification | CE |
| Name | stepper gear motor |
| Shaft diameter | 8mm |
| Insulation resistance | 100 (500V DC) |
| Resistance | 1.9±10%Ω |
| Inductance | 2.5±10%mH |
| Holding torque | 1.665N 5N |
| Insulation class | B |
| Rated voltage | 9-20V |
| Rated current | 1.5A |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |





