Showing all 9 resultsSorted by latest
Hooping Station Kit for Brother VR PRS100 PR1X PR620 PR650 PR655 PR670E PR680W PR1000E PR1050X PR1055X | Precision Embroidery Positioning Tool
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
217,00 € – 549,00 €Price range: 217,00 € through 549,00 €
| Weight | 44 oz |
|---|---|
| Dimensions | 65 in |
| Brand Name | Unbranded |
| Set Type | No |
| Use | Embroidery |
| Type | Sewing Machine Parts |
| High-concerned chemical | None |
| Material | Plastic |
| Fit Machine Simple installation | Improve embroidery efficiency |
| Feature | Strong Magnet |
| Hooping station kit Size | 3 different sizes |
| Fixed embroidery hoop | Improve embroidery positioning efficiency |
Nema17 42BYG48 42mm Brake Stepper Motor 24V 0.5Nm for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
76,00 €
NEMA 23 Stepper Motor with DM542 Driver for CNC & 3D Printers
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
35,00 € – 36,00 €Price range: 35,00 € through 36,00 €
48V DC NEMA 24 High-Speed Embroidery Motor – 3000RPM, Low Noise
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
98,00 € – 199,00 €Price range: 98,00 € through 199,00 €
NEMA 8 Stepper Motor 4-Wire Dual Shaft for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 5 oz |
|---|---|
| Dimensions | 5 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 |
| Phase | 2 |
| Model Number | 20HS2806A4/20HS2806B4/20HS2802A4 |
| Holding Torque | 1.4N.cm |
| Current / Phase | 0.6A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CE |
| Step Angle Accuracy | ±5% |
| Resistance Accuracy | ±10% |
| Ambient Temperature | -20~+50 degree |
| Dielectric Strength | 500VAC/1 minute |
| Body length | 28mm |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min.500VDC |
| Frame size | NEMA 8, 20mm |
| Application | CNC Industrial Machinery |
| Shape | square |
| is_customized | Yes |
Nema 17 Stepper Motor Set 95 Oz-in 1.8A (3Pcs)
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
NEMA 34 12NM Hybrid Servo Stepper Motor DL86 for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Slim USB Floppy Emulator for Embroidery Machines
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
33,00 € – 42,00 €Price range: 33,00 € through 42,00 €





