Showing 1–10 of 15 resultsSorted by latest
Needle Bearing for Barudan Big Link B021 RH230271 46X42X13MM | Embroidery Machine Spare Part
In stock
Needle Bar Guide Plate for Tajima, Barudan & Feiya Embroidery Machines
In stock
17HS2408S-DRV Integrated Stepping Motor for CNC & Embroidery Machines
In stock
Leadshine NEMA17 2-Phase Stepper Motor 42CM04 – 0.4N.m, 4-Wire
In stock
Nema 14 Stepper Motor 40Ncm 1.5A for CNC & Embroidery Machines
In stock
| Weight | 15 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Step Angle(degrees) | 1.8 deg |
| Phase | 2 |
| Model Number | 14HS20-1504S |
| Holding Torque | 40Ncm(56.7oz-in) |
| Current / Phase | 1.5A |
| Type | HYBRID |
| Certification | CE |
| Size | 35*35*52mm |
| Shaft Diameter | 5mm |
| Shaft Length | 24mm |
| Shaft Type | D cut |
| D-cut Length | 15mm |
| Number of Leads | 4 |
| Lead Length | 400mm |
| Inductance | 3.0mH ± 20%(1KHz) |
| Rotor inertia | 54 g-cm2 |
| Application | 3D printers, Reprap project, CNC machine…. |
| Warranty | 1 Year |
NEMA 8 Stepper Motor 20HS24 – High Precision 0.8A 24mm Motor for Embroidery & CNC Machines
In stock
Nema23/Nema34 Planetary Gearbox Reducer for Stepper & Servo Motors
In stock
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certification | CE |
| Model Number | PLF060-090 |
| 31-101 Backlash | ≤7 arcmin |
| 151-1001 Backlash | ≤12 arcmin |
| speed ratio | 5:1-100:1 |
| IP Degree | IP65 |
| Flange size | 60mm 90mm |
| Product Type 1 | 750W Servo Motor Gearbox |
| Product Type 2 | Nema34 Motor Planetary Reducer |
| Product Type 3 | Nema34 Motor Planetary Gearbox |
| Product Type 4 | Nema34 Step-down Gearbox |
| Product Type 5 | Straight Gear Planetary Reducer |
| Product Type 6 | Nema34 Motor Gearbox |
| Product Type 7 | Nema34 Motor Reducer |
| Product Type 8 | 86mm motor Reducer |
| Product Type 9 | 86mm motor Gearbox |
| Product Type 10 | Speed Reducer |
| Product Type 11 | reduction gearbox |
| Product Type 12 | Nema 23 gearbox |
| Product Type 14 | Nema 23 motor Reducer |
| Product Type 15 | 1000W servo Reducer |
| Product Type 16 | 200W servo Reducer |
| Product Type 17 | 400W servo Reducer |
| Product Type 18 | 600W servo Reducer |
Gotek SFRM1M44-FU USB Floppy Emulator for Tajima & Barudan Embroidery Machines
In stock
SFRM72-FU Gotek USB Floppy Emulator for Embroidery Machines
In stock
Barudan Accessories – Essential Tools for Precision Embroidery
Keep your Barudan embroidery machine running at peak performance with our wide range of high-quality accessories. Whether you’re upgrading, replacing, or expanding your setup, these genuine-compatible accessories are designed to enhance efficiency, accuracy, and output quality.
Available Accessories Include:
Embroidery Hoops & Frames – For stable fabric handling and clean stitching
Sensors & Cables – Maintain smooth operation and machine responsiveness
Presser Feet & Thread Cutters – Support detailed and high-speed embroidery
Drive Belts, Arms & Boards – Reliable parts for machine maintenance and upgrades
Outfit Your Barudan Machine with the Right Accessories for Flawless Results!
THE PERKS YOU CAN’T AFFORD TO MISS – TRANSFORM YOUR EMBROIDERY BUSINESS BY SIGNING UP WITH US
The All-in-One Solution For All Your Embroidery Business!
Enjoy $0.90 / 1000 Stitches Logo Digitizing
Monthly Cash Back, Free Delivery on Store-wide Products, Dedicated Account Manager, Exclusive Client Dashboard Panel, Bonus Credit & much more.
SIGN UP TODAY & GET FIRST 3 ORDER ABSOLUTELY FREE
Unlock game-changing benefits: expert digitizing services, technical embroidery guidance, seamless management of your business essentials, and free delivery on storewide products—all just for signing up with us. Don’t let these exclusive perks pass you by!
No Credit Card Required
Stay secure with no need to share your credit or debit card details! Experience 100% safe payment methods, including the option to purchase credits for your future orders. Plus, enjoy free credit as a bonus with every credit purchase and more exclusive benefits.
A Game-Changing Advantage
Imagine having a dedicated account manager by your side, ready to handle all your embroidery needs with precision and care. Whether it’s managing your digitizing orders, delivering essential embroidery supplies based on your every embroidery order, or sourcing those hard-to-find spare parts like motors, circuit boards, or sensors, we’ve got you covered. This incredible service ensures your business runs seamlessly, all at no extra cost or monthly fee.
It’s not just support—it’s the ultimate embroidery partnership you didn’t know you were missing for a $0 charge!
Exclusive Client Dashboard Panel
Get Free Account Setup (T&C Applied) and enjoy exclusive benefits: unlimited free estimate requests, streamlined order management, complimentary edit requests, 24/7 access to our ticket system, fast 6-12 hour turnaround times, round-the-clock email and live chat support, and 1-year free design file backup and more.
Recurring Monthly Cashback
Experience out of the box services with Cashback on monthly basis along with discount vouchers on Shop for Registered customers up to 60% on supplies, accessories, spare parts & sensors & Circuit boards and add extra value to your embroidery business.
Free Delivery on all Shop Products
Enjoy free delivery on embroidery supplies, accessories, spare parts, sensors & circuit boards, and store-products, delivered straight to your doorstep! Unlock this exclusive benefits by registering with us for all your digitizing needs. (Embroidery Machine Not Included)





